Kružna staza na Skradski vrh i vidikovac Perić

listopad, 2024.

Skradska draga - vidikovac Perić - Skradski vrh - Skradska draga

1043 m n.v.
5.60 km
1:35 h

Jedan lijep i ugodan vrh u srcu Gorskog kotara svakako je Skradski vrh. Skrad je općina u Hrvatskoj poznata po izletištima Vražji prolaz i Zeleni vir koji su zajedno pod kategorijom zaštite kao značajni krajobraz. Ova dva „vodeno-šumska“ ekosustava meni su osobno jedni od najljepših lokacija Gorskog kotara, uz kanjon Kamačnik. Zeleni vir zapravo je slap visok 70-ak metara, dok je Vražji prolaz kanjon, no zbog poplava i odronjavanja trenutno je zatvoren za posjetitelje. Do onda su Skradski vrh i vidikovci do njega super ideja za vikend izlet.

GDJE POČETI

Uspon se može započeti iz centra Skrada ili kako smo mi, s livade Skradske drage gdje ima dovoljno mjesta za parkiranje, pored nogometnog igrališta. Skrad pruža 3 vidikovca, od kojih smo mi posjetili dva, odnosno preskočili smo Kavranovu stijenu. S parkinga se već vidi znak za Vidikovac Perić do kojeg ima otprilike 5 min hoda. S njega se otvara pogled preko Skrada, kanjona Zeleni vir i Vražji prolaz, Kupske doline pa sve do Risnjaka. Spada u trasu Goranskog planinarskog puta (HPD Zagreb-Matica) kao i Poučne botaničke staze Šiljar (gorskikotar.hr). Dan nam je bio polusunčan, ali i dalje smo imali dobre vidike. Već ovdje zaključili smo kako Skrad pruža dobre vidike ako se malo odmakneš od šume.

LIJEVO PA OPET LIJEVO

Nastavljamo dalje prema Skradskom vrhu i to preko šumske ceste koju koriste šumarije za izvlačenje trupaca. Ovaj put nije markiran jer zapravo i nije staza, no mi smo htjeli napraviti kružnu stazu pa smo njome krenuli, a vratili se markiranom stazom. Smjer kretanja do vrha nije teško pratiti uz pomoć karte/aplikacije. Šumski put je blagog uspona i s njega je potrebno skrenuti najprije oštro lijevo, tj. u suprotan smjer. Ovdje nailazimo na zanimljivo stablo 🍑😂 priroda se zna poigrati. Nakon 10-15 min potrebno je ponovo skrenuti lijevo u brijeg kada počnu markacije, a križanje je lako prepoznati po bukvi s križem.

VIDIK KAO MELEM ZA OČI

Nakon ovog križanja započinje kratki i konstantni strmi uspon do vrha. Najprije se dolazi do proplanka gdje se nalazi planinarsko sklonište Rudetova bajta na 1038 mnv. Također su tamo postavljene klupice za odmor kao i malena kapelica, od koje se u smjeru juga dolazi do brežuljka s metalnim tuljcem i žigom. Tuljac označava Skradski vrh na 1043 mnv, no budući da vrh ne pruža vidike, potrebno je nastaviti dalje 2 min i doći do vidikovca. Vidikovac je stvarno predivan i prostran te postoje i klupe za uživanje u pogledima. Vidik je s jedne strane potpuno otvoren na vrhove Bjelolasice i Javorovu kosu u daljini te na goranske šume i zaselke. Iako je vidikovac tek iznad 1000 m, daje osjećaj puno veće visine. Sjedili smo i upijali zrake sunca što su se probijale kroz oblake. Odlučili smo se vratiti kada zapatne snijeg.

Od Skradske drage do vrha nam je trebalo oko 1 h laganog hoda uz stanku na vidikovcu Perić. Vratili smo se označenom stazom koja je puno strmija od šumske ceste, ali je i kraća. S vidikovca smo se preko vrha s tuljcem najprije vratili do kapelice, pa dalje u suprotnom smjeru no što smo došli. Cijelom tom stazom postavljeni su drveni križevi kao postaje križnog puta. Staza je lagana i prikladna za minimalnu kondiciju. Ukupno smo prošli malo manje od 6 km, a piće smo popili u Skradu u kafiću jer nema planinarskog doma. Preporučam Skradski vrh posjetiti za sunčanih dana jer su vidici najveći adut ovih staza.

Brooks

Ukupna duljina: 5960 m
Max elevacija: 1057 m
Min elevacija: 803 m
Ukupan uspon: 363 m
Ukupan spust: -357 m
Download file: skradski vrh.gpx

Detalje staze pronađi na:

Vodi me do početne točke:

Evo jedne lagane staze za sve one koji žele puno hodati, biti u prirodi i posjetiti Sloveniju u jednom danu. Rogla je naselje i planinarski vrh, a osobito popularna zimi radi skijanja. Naše planinarsko društvo odlučilo se u zimskim mjesecima uputiti na Roglu, ali ne radi skijanja, već radi planinarenja.
Zadnja prognoza predviđala je snježne pahulje u noći sa subote na nedjelju. Nedjelja je trebala biti vrlo sunčana, ali i vrlo hladna, s temperaturom zraka od -6 do -8 C. Vjetar se također ugurao u cijelu prognozu. Na Snježniku sam bila nekad u toplijim mjesecima, ali baš sam ga htjela posjetiti pod minusom i snijegom. Nije mu ime Snježnik uzalud.